RIS – Remote Installation Service Kurulumu. (Resimli Anlatım)


Çok fazla bilgisayarın bulunduğu ortamlarda işletim sistemi kurulumu , Administratorlar için bir kabusa dönüşebilir. Her bilgisayarın bulunduğu yere tek tek gidilerek CD yerleştirilmesi ve kurulum sırasında sorulan sorulara cevap verilmesi gerekir. Bir şirkette farklı katlarda, 100 den fazla bilgisayara işletim sistemi kurulumu yapıldığını düşünebiliyor musunuz?

İntellimirror teknolojisiyle ,Windows 2000 ile beraber, işletim sistemlerinin uzaktan kurulma imkanıda gelmiştir. RIS teknolojisi ile administratorlar , aynı anda yüzlerce bilgisayara merkezi bir yerden kurulum yapabilirler.

RIS kurulumunun uygulanabilmesi için merkezi bir Server bilgisayarda bazı servislerin kurulu olması, aynı zamanda kurulum yapılacak bilgisayarların da bazı teknolojileri desteklemesi gereklidir.

Minumum Donanım gereksinimleri

Server bilgisayar
· Pentium veya Pentium II 166 MHz (200 MHz veya daha hızlı işlemci önerilir)
· En az 256 MB Ram . Active Directory, DHCP, ve DNS yüklü ise ,en az RAM 128 MB
· 4 GB hard disk RIS kurulum alanı. İkinci bir Partition yada ikinci bir HDD gereklidir. Windws2000 işletim sisteminin kurulu olduğu bölüme image dosyası almayın!
· 10 or 100 mbps network adapter kartı

Kullanıcı bilgisayar
· Pentium 166MHz veya daha hızlı işlemci
· En az 128 MB Ram
· PCI Plug and Play network adapter card
· PXE-destekleyen BIOS .99Cveya sonrası

RIS ‘te kullanılan teknoloji ve servisler:

Bu teknolojinin kullanılabilmesi için hem sunucu bilgisayar tarafında , hem de kullanıcı bilgisayarlar tarafında bazı teknolojilere ve servislere gereksinim vardır. Bunlar;

Sunucu tarafında gerekli olan
Servisler:
1- DNS (Domain Name Service)
2- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol)
3- AD (Active Directory)

Teknolojiler:
4- BINL (Boot Information Negotiation Layer )
5- TFTPD (Trivial File Transfer Protocol Daemon)
6- SIS (Single Instance Store)

1-DNS : RIS server domain işlemleri sırasında Active Directory’ye yardım için DNS ‘e güvenir.
2-DHCP: RIS kurulumu yapılacak kullanıcı bilgisayar , networke bağlandığı anda ilk yapacağı işlem kendine bir IP almak olacaktır. IP dağıtım işlemini de DHCP sağlar.
3-AD: Networkdeki hem kullanıcı bilgisayar hesaplarının, hem de RIS Server bilgisayar hesabının tutulduğu yer Active Directory’dir.
4-BINL: BINL servisi, server bilgisayara RIS ‘in kurulumu sırasında otomatik olarak eklenir.
BINL servisi kullanıcı bilgisayardan gelen isteğe cevap vermekten, kullanıcı bilgisayarın Active Directory ‘de RIS için izninin olup olmadığını kontrol etmekten sorumludur.
5-TFTPD: Kullanıcı bilgisayar ve Server bilgisayar arasındaki dosya transferi bu TFTPD protokolü üzerinden gerçekleşir. Kurulum sırasında Client Installation Wizard ın başlatılması sağlanır.
6-SIS: Server tarafında olan bu servis sayesinde, RIS kurulumunda 32 kb’tan büyük olan dosyalar ortak olarak kullanılır. Kurulum sırasında ortak dosyaya rastlandığı zaman, SIS o dosyanın bulunduğu yere yönlendirme yapar. Birden fazla işletim sistemi kurulumu varsa, (mesela satış departmanı ve IT bölümleri farklı ayarlı işletim sistemi yğklenecek) SIS sayesinde aynı dosyaların ortak kullanılması ve fazla yer işgal etmesi engellenmiş olur.

Başarılı bir RIS kurulumu için ;
3 servisin ;(DNS, DHCP, AD) Network ortamında bulunması,
RIS server üzerinde 2 ayrı partition olması ,
RIS Volume NTFS formatlanmış ve üzerinde minimum 800MB-1GB lık yer olması gereklidir.

RIS:

Uzaktan kurulum için Network ortamında olması gereken servisler ve teknolojiler sayesinde kullanıcı bilgisayarlar bazı aşamalardan geçerek , aynı anda diğer kullanıcı bilgisayarlarla beraber kurulum yapabilirler. Bu aşamalar aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi gerçekleşir:

1-Kullanıcı bilgisayar kendine en yakın DHCP den IP adresi alır. Aynı zamanda ortamdaki RIS Serverın IP adres bilgisini de alır.

2- RIS Server’a kendi GUID (Globally Unique Identifier) bilgisini gönderir.
BINL teknolojisi kullanıcı bilgisayarın GUID ‘sini kullanarak AD den kullanıcı hesaplarını kontrol eder.

3-Kullanıcı hesabı AD de RIS kurulumu için izinli bulunuyorsa, RIS Server ile bağlantı kurulur. Eğer istenildiği zaman “ Do not respond to unknown client computers” seçilmedi ise network ortamında Active Directory directory servise ‘e bakılmadan isteğe cevap verilir.

Kullanıcı bilgisayarda TFTPD ile CIW(Client Installation Wizard) çalışır. CIW kullanıcı tarafındaki kullanıcı arabiriminin görülmesini sağlar.

4-AD den GPO ‘ya göre kurulum kısaıtlamaları kontrol edilir. Ortamda farklı işletim sistemleri olabilir. Farklı departmanlara farklı kurulum yapma yetkisi verilmiş ise bu aşamada kontrol edilir.

5-RIS den kurulum isteği mesajı gönderilir

6-Kurulum gerçekleşir.

1 . RIS Server kurulumu:

RIS için gerekli olan servisler ve RIS’in aşamalarına değindikten sonra , kurulumun nasıl gerçekleştiğine göz atalım.

Server’da RIS kurulum penceresine ulaşmak için :
Start > Settings > Control Panel > Add/Remove Programs > Add/Remove Components

RIS kurulumu için “Next” butonuna basıyoruz. Yükleme işlemi bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz

2 . RIS Yapılandırılması:
Şimdi sıra RIS ayarlarını yapmaya geldi.
Start > Run “Risetup” yazarak RIS yapılandırma penceresini açalım.

Kurulum yapılacak işletim sisteminin yerini ve klasör ismini seçiyoruz. Default olarak klasör ismi “RemoteInstall” dur. Bu klasörün sistemin bulunduğu partitiondan farklı bir partitionda yer alması zorunludur.

RIS server kurulumu biter bitmez servis verip veremeyeceğini belirleriz

Bu penceredeki “Respond to client computers requesting service”(bu servisi isteyen kullanıcılara cevap ver)’ seçenegini seçerseniz bu RIS server kurulum biter bitmez kullanıcıdan gelen isteklere cevap verecektir.

Eğer RIS server’ın kullanıcılara hemen yanıt vermesini istemiyorsanız bu seçeneği seçmeyin.

Kurulum bittikten sonra bu ayarları değiştirebiliriz.
Eğer bu seçeneği seçmişsek bu seçeneğin hemen altındaki “ Do not respond to unknown client computers”(bilinmeyen kullanıcı bilgisayarlara cevap verme) seçeneği de aktif hale gelecektir. Bu seçenek ile RIS server ,Active Directory içinde önceden tanımlanmış ve hesabı oluşturulmuş bilgisayarlara hizmet verecektir. Bu seçeneği seçmezsek, RIS server istekte bulunan tüm bilgisayarlara cevap verecektir.

Kurulum dosyalarının nerede yer aldığı bilgisini girin. Örneğimizde işletim sistemi dosyaları CD den kopyalanacaktır

Kullanıcı bilgisayarlarda işletim sistemi dosyalarının C: nin altında hangi isimle yeralacağını belirleriz. Hazır olarak gelen “Windows” klasör ismini değiştirmemeniz önerilir.

Daha sonra kurulumlar arasında hangi işletim sistemi olduğunu hatırlatacak isim ve açıklamayı girelim.

Next’e bastığımızda yükleme başlayacaktır.

3 . DHCP de RIS’in yetkilendirilmesinin yapılması:

RIS teknolojisini kullanmadan önce tüm DHCP ayarlarımız doğru yapılmalı ve DHCP server netwokteki istemcilere IP adresi dağıtabilecek şekilde yapılandırılmış olmalıdır. Kullanıcı bilgisayar networke bağlandığı anda DHCP den IP adresi alır, bununla beraber RIS serverın IP adresini de ister.

DHCP yetkilendirilmesi için;
Start > Administrative tools > DHCP
DHCP sağ mouse tıklayarak “Manage authorized servers” seçeriz.

Karşımıza gelen pencereye RIS yüklü olan bilgisayarın IP adresini yazarak yetkilendirme yaptırırız.

Regional Settings (Bölgesel Ayarlar) ‘ı standart ayarlarında bırakmayı unutmayın. Eğer dil ayarları İngilizceden Türkçeye çevrilmiş ise hata verecek, kurulum devam etmeyecektir.

4. RIS yönetimi :
RIS yönetimi için mmc (microsoft management console) konsolu yoktur. Yönetimi ancak Active Directory ‘i açarak (Enterprise Admin veya Domain Admin olmak gerekiyor) RIS yüklü olan makinenin özelliklerine tıklayarak yaparız.

RIS yüklü olan bilgisayarın özelliklerine girdiğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelir:

Hatırlayacağımız gibi karşımıza gelen penceredeki ayarları kurulum sırasında da görmüştük. RIS kurulumu sırasındaki ayarları , kurulum bittikten sonra burdan değiştirebiliriz.

Advanced Settings seçtiğimizde RIS ‘e yüklü olan tüm işletim sistemleri kurulumlarını veya cevap dosyalarını görebilir, ekleyebiliriz.

5 . Active Directory’de GPO ayarı:

RIS kullanıcılar için yaratılan GPO da ayarları “enable” yapmak gereklidir.
GPO edit > User Configuration > Windows Settings > Remote Installation Service

6 . RIS kısıtlamaları için:

RIS server’a birden fazla işletim sistemi kopyaladıysak, farklı kullanıcılara göre kısıtlamalar yapabiliriz. Örneğin satış bölümündeki kullanıcılar sadece XP satis kurulumunu yapabilir.
Bunun için;
My computer > E: (RIS klasörünün bulunduğu bölüm) > Remote Install > Setup > English > Images > Windowsatis (hangi kullanıcıya hangi yükleme yapılacaksa ona göre seçim yapılır) > i386 > templates klasörünü açalım.

Templates klasörü Security penceresinden bu kurulumu yapacak olan kullanıcıları veya grupları ekleriz.

RIS kısıtlamalarını yapabileceğimiz bir yer daha vardır.

Active Directory > RIS server yüklü makina(sağ tık) > Properties > Remote install > Advanced Settings > Image > Kurulum

Kısıtlama yapacağımız işletim sistemini seçerek özelliklerine girelim.

“Permission” butonuna tıklayıp, karşımıza gelecek olan “security” penceresinden de kıstlamaları ayarlayabiliriz.

7 . Cevap dosyası:
RIS kurulumu sırasında cevap dosyası da otomatik olarak “ristndrd.sif” ismiyle
My computer > E: (RIS klasörünün bulunduğu bölüm) > Remote Install > Setup > English > Images > Windows > i386 > templates klasörününe kaydedilir. Serial Key’in de sorulmaması için bu dosyaya ProductID satırını eklemeliyiz. Stırı ekledikten sonra dosyayı kaydedip kapatırız.


Bu Yazı Cepforum.com’dan alıntıdır

http://img39.imageshack.us/i/i4qwi8.jpg/

Reklamlar
yorum
  1. […] MCSE,  SERVER programları ve dersleri RIS – Remote Installation Service Kurulumu. (Resimli Anlatım) Active Directory kurulumu (resimli anlatım) DHCP Kurulumu (resimli anlatım) Terminal server […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s