WEB Master Araçları

Siteniz Google veya diğer arama motorlarının erişmesini istemediğiniz bir içerik varsa, sitenizin içeriğinin arama motorları tarafından nasıl taranacağını belirtmek için bir robots.txt dosyası kullanabilirsiniz.

Google arama sonuçlarında özel veya güncel olmayan içerik görüntüleniyorsa, kaldırılmasını istemek için URL Kaldırma aracını kullanın (ancak öncelikle kaldırma şartlarımızı incelediğinizden emin olun).

robots.txt dosyasını test edin robots.txt oluşturun URL’yi kaldır

Örnek Robots.txt dosyası

User-agent: * Allow: /  
robots.txt dosyanızı kaydedin ve sitenizin en üst düzey dizinine yükleyin

Robots.txt dosyası oluşturmak için ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz

 http://www.google.com/webmasters/

Google’a site eklemek ve site doğrulamak

Site eklemeYazdır

Hesabınıza, haber siteleri ve mobil siteler de dahil olmak üzere 1000’e kadar site ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak, sizden, sitenizi doğrulamanızı da isteyeceğiz. Çünkü, ilgili bilgileri size göstermeden ya da araçlarımızı kullanabilmenizi sağlamadan önce, sitenin sahibi olduğunuzu bilmemiz gerekir. Doğrulama işlemi, PageRank’i etkilemediği gibi, sitenizin Google’ın arama sonuçlarındaki performansını da etkilemez. (Ayrıca Blogger blog’larını ve Google Sites kullanılarak oluşturulan siteleri eklemeniz için özel talimatlar da vardır.)

Blogger kullanarak blog oluşturursanız, Web Yöneticisi Araçları’nı doğrudan Blogger kontrol panelinden etkinleştirerek otomatik olarak site ekleyebilir ve siteleri doğrulayabilirsiniz. 
Bir siteyi eklemek ve doğrulamak için:

  1. Google Web Yöneticisi Araçları’nda Google Hesabınızla oturum açın.
  2. Site ekle‘yi tıklayın ve eklemek istediğiniz sitenin URL’sini yazın. http://www.example.com/ örneğinde olduğu gibi, URL’nin tamamını yazdığınızdan emin olun.
  3. Devam‘ı tıklayın. Site doğrulama sayfası açılır.
  4. (İsteğe bağlı) Ad kutusunda siteniz için bir ad girin (örneğin Blog’um).
  5. İstediğiniz doğrulama yöntemini seçin.
    • Meta etiket: Sitenizin ana sayfasına benzersiz bir değere sahip olan bir META etiket eklemenizi isteyeceğiz. Ana sayfanızın HTML’sini düzenlemek yeni dosyalar yüklemekten daha basitse bu en kolay çözümdür. Buna ek olarak, bu çözüm, Google Sites kullanarak oluşturduğunuz siteleri kolayca doğrulamanıza olanak sağlar.
    • HTML dosyası: Sizden web sitenizin en üst dizinine belirli bir dosya yüklemenizi isteyeceğiz. Ana sayfanızın HTML’sini değiştiremiyor ancak web sunucunuza dosya yüklemeyi biliyorsanız, bu sizin için en kolay seçenektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s